parallax background

Week-end in France

22 mája, 2019
Brlohárske skúšky Ostrá lúka 2019
18 mája, 2019
Winter Meeting Slovinsko 2019
22 mája, 2019

IFSA Francúzsko usporiadalo v dňoch 8. – 10. februára víkend v Alsasku v meste Nancy (východ Francúzska) akciu s názvom Week-end in France.

Večer po príchode sme sa zoznámili s našimi kolegami z iných krajín ako juh Francúzska, Belgicko, Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Argentíny, Mexika a Kazachstanu.

Nasledujúce ráno bolo prvým bodom programu návšteva zrúcaniny stredovekého hradu Château du Schoeneck z 13. storočia, ktorý bol postavený na pieskovcovej skale a v minulosti zohrával dôležitú úlohu. Bol zničený v roku 1680 francúzskymi vojskami vedenými Monclarom a Melacom, na rozkaz Ludvíka XIV. Po revolúcii boli pozostatky hradu zakúpené Dietrichovou rodinou. Zrúcanina a okolité lesy v súčasnosti patria rodine Pimodanu.

V blízkosti hradu sme sa stretli s pánom Evrardom de Turkheimom, ktorý v súčasnosti riadi obhospodarovanie lesa o výmere približne 4 000 ha. Na tomto mieste sme boli oboznámení s obhospodarovaním lesov v tejto lokalite. Lesy sú tvorené prevažne drevinami borovica, buk a dub. Charakteristické pre toto miesto boli piesčité pôdy.

Ďalším bodom programu bola návšteva vojenského bunkru, ktorý sa v súčasnosti využíva ako múzeum. Tvoril časť z Maginotovej línie. Opevnenie bolo vybudované pozdĺž hraníc z Nemeckom a Talianskom v období pred 2. svetovou vojnou.

Ukončenie dňa predstavoval medzinárodný večer kde, každý účastník prezentoval typické jedlá a nápoje svojej krajiny.

Nasledujúci deň sme pokračovali exkurziou do dubového lesa v blízkosti dediny Bouxwiller, kde nás oboznámenili s problematikou obnovy dubových porastov. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva dediny Bouxwiller, ktorá bola charakteristická stavbami s nepravidelnou architektúrou. Obhliadku sme museli ukončiť predčasne kvôli silnému dažďu.

Návšteva dediny Bouxwiller tvorila posledný bod nášho programu, ktorý nám zorganizovala IFSA France. Po rozlúčení sa s „kolegami“ sme poputovali domov.

Ďakujeme najmä organizátorom, účastníkom a tiež vedeniu Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Jablonková Marianna, Daniel Králik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *