16.ročník výstavy psov v Sielnici
16 júna, 2018
South European Regional Meeting 2018
2 júla, 2018

V dňoch 15. –  21.4.2018 sa v Brne konala medzinárodná súťaž, Forestry Versatility 2018. Súťaž je zameraná na lesnícke disciplíny, ktoré plnia štvorčlenné tímy alebo jednotlivci. Tentokrát sa súťaže zúčastnilo 15 krajín. Slovenskému tímu tak robilo konkurenciu  Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Anglicko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Ukrajina a Srbsko. Celkovo 60 súťažiacich sa stretlo, aby si zmeralo sily v lesníckej všestrannosti.

Lesnícku fakultu a IFSA Slovakia reprezentovali študenti Marianna Jablonková, Jakub Chvála, Jozef Mihálik a Marek Štefanec. Počas prvých dvoch dní prebiehalo ubytovanie súťažiacich a vzájomné zoznámenie sa s ostatnými účastníkmi.

Zahájenie súťaže sa konalo v mestskom parku, kde nás organizátori privítali ukážkami STIHL Timbersports, spojenými s malými súťažami pre účastníkov Forestry Versatility. Prvý deň súťaží bol zameraný najmä na drevorubčské schopnosti súťažiacich a manipulovanie s motorovou pílou. Súťažilo sa v pílení s bruchatou (túto disciplínu slovenský tím vyhral s náskokom niekoľko sekúnd) odvetvovaní, rozborka zborka motorovej píly, pílení kolmo a vodorovne stojaceho kmeňa. Okrem rozborky a zborky motorovej píly, ktorú musel robiť každý člen tímu, si tím volil 2 zástupcov pre každú disciplínu. Jeden člen tímu taktiež súťažil na simulátore harverstera. Slovenský tím v tejto disciplíne reprezentovala Marianna Jablonková.

Nasledujúci deň začal orientačným behom. Na trase sa nachádzalo 5 stanovísk, ktoré boli zamerané na poznávanie rastlín, minerálov, dreva, hmyzu a ďalších lesnícky významných faktorov. Po orientačnom behu nasledovala taxácia porastu na čas, kde bolo v časovom limite potrebné vypočítať zásobu drevnej hmoty zadaného územia. Poslednou disciplínou dňa bol odhad výšky a hrúbky stromu, ktorý bolo potrebné rodovo zaradiť a jeho následné skubíkovanie. V tejto disciplíne sa člen Slovenského tímu, Marek Štefanec, umiestnil na prvom mieste.

Posledný deň súťaží sa konal na strelnici. Súťažilo sa v streľbe z malokalibrovky cez mechanické mieridlá na vzdialenosť 20 metrov. Strieľalo sa na klasický kruhový terč. Potom nasledovali brokové streľby skeet a trap. Deň sme zakončili v duchu medzinárodného večera, kde každá krajina mala pripravenú ochutnávku rôznych miestnych špecialít. Slovenský tím pripravil pre účastníkov bryndzovú pomazánku, korbáčiky, slaninu a mnoho ďalších, pre Slovensko, typických produktov. Súčasťou medzinárodného večera bola aj krátka prezentácia tímov s malou kultúrnou vložkou. Slováci sa prezentovali, samozrejme, lesníckou hymnou.

Lesnícka všestrannosť pokračovala nasledujúceho rána prehliadkou mesta a školy. Mali sme možnosť vidieť rozsiahlu botanickú záhradu, ktorej súčasťou bol veľký park s rybníkmi a relaxačnými zónami. Po prehliadke nasledoval slávnostný obed v zámočku a následné vyhodnotenie súťaží. Prvé tri miesta obsadilo 1. Maďarsko, 2. Poľsko a 3.Bulharsko. Slovenskému tímu sa podarilo obsadiť 6 miesto.

Naša vďaka patrí organizátorom, ktorý sa bravúrne chopili organizácie celej akcie. Každý deň bolo o nás výborne postarané. Vznikli nové priateľstvá, utvrdili sa staré a prehĺbila sa spolupráca medzi krajinami a členmi medzinárodnej lesníckej študentskej organizácie, IFSA.