parallax background

NERM 2017 Ukrajina

14 júna, 2017
Májobranie 2017
12 júna, 2017
Winter meeting Slovenia 2017
15 júna, 2017

Naši študenti Milan Hunčaga a Tony Cicoň v tvrdej konkurencii kandidatúr Gruzínska a Fínska na zasadnutí NERM IFSA v Kyjeve vybojovali pre IFSA Slovakia a pre našu Lesnícku fakultu právo usporiadať výročný európsky meeting IFSA 2018.

Musím sa priznať, že pred odletom sme veľmi nevedeli čo máme od Ukrajiny očakávať. Každý, komu som povedal, že idem do Kyjeva na Ukrajinu, sa ma snažil pod vplyvom predsudkov, ktoré v nás pretrvávajú, varovať. Nakoniec sme si aj tak na letisku, tesne pred odletom, povedali, že tam ideme, aby sme to skúsili na vlastnej  koži a spravili si vlastný názor. Môžem povedať, že sme toto rozhodnutie neoľutovali.

Na kyjevské letisko sme prileteli v noci o 1:30 miestneho času. Prekvapilo nás, aké bolo všetko prázdne, ako aj absencia anglického jazyka u väčšiny personálu. Sadli sme teda čo najrýchlejšie do autobusu smerujúceho do centra mesta, aby sme sa vydali do ulíc nočného Kyjeva. Prvá vec, ktorá nás prekvapila, bol ruch, akým toto mesto žilo. Pri nákupe raňajok v úplne prázdnom obchode, kde najprv nebola ani predavačka, sme sa dozvedeli, že na území celej Ukrajiny majú zakázané predávať alkohol od 22:00 až do 9:00.

Pomocný predavač nás potom povodil  po okolí stanice a ukázal nám okolité pamiatky. Potom nás zobral  na pravé ukrajinské raňajky, kde sme mali možnosť o 7:00 ochutnať vynikajúci boršč, zemiakové placky a iné domáce špeciality. Po raňajkách sme sa vydali do centra mesta, kde sme strávili krásny deň a spoznali úžasných miestnych ľudí, ktorí nám boli ochotní pomôcť s čímkoľvek. Večer sme sa konečne dostali do základne NERM-u, kde sme sa prvý krát stretli s tými skvelými ľuďmi zo všetkých severoeurópskych krajín. Hneď som vedel, že to bude perfektný pobyt, plný nezabudnuteľných zážitkov.

Ráno sme sa vydali na obhliadku kyjevskej univerzity.  Na obed nás čakala ukážka ich ľudovej kultúry, tanca, spevu a rôzne iné predstavenia, po ktorých nasledovali krátke prezentácie o Ukrajine, ich lesoch, systéme hospodárenia, histórie a v krátkosti aj o programe, ktorý bol pre nás prichystaný na najbližšie dni počas tejto konferencie.

Na druhý deň sme sa vydali autobusom na “Boyarka forest research station”. Kde sa okrem mnohých výskumov kultivácie klonov in vitro, venujú aj aktívnej ochrane voči požiarom v lesoch.  Keďže kedysi mala Ukrajina problém s lesnými požiarmi, vysvetľujú nám aké je dôležité dbať na ochranu lesa aktívne aj pasívne. Za pasívnu ochranu  sa považujú najmä odlesnené a rozorané brázdy na dôležitých miestach a za aktívnu napríklad aj monitorovanie územia kamerami, ktoré pomáhajú pri včasnom rozpoznávaní požiaru, ale aj pri riadení jeho hasenia.

Na druhý deň prišla prvá spoločenská aktivita – medzinárodný večer, kde sme mali možnosť prezentovať Slovensko a našu univerzitu. Nemali sme so sebou najviac jedla a nápojov, ktoré by sme ponúkli, zato ku každému kúsku sme pridali krásny príbeh o vzniku a tradícii daných pochutín. Myslím si, že aj to je dôvod prečo jedlo a nápoje z nášho stola zmizli ako prvé a každému tak náramne chutili. V priebehu ďalšieho týždňa sme sa rozhodli, že propagácii našej krajiny a našej univerzity venujeme všetok čas a to najmä preto, aby sme si zabezpečili čo najväčšiu priazeň pri záverečnom hlasovaní o tom, kto bude organizovať NERM v roku 2018. Všetok voľný čas, či už sa jednalo o dlhú cestu autobusom alebo večerné aktivity či náročný výstup do kopca, sme sa venovali celej skupine a snažili sa vymyslieť rôzne aktivity, a tak sebe aj ostatným spríjemniť voľné chvíle pobytu na Ukrajine.

Za najzaujímavejšie miesta, ktoré sme videli, považujeme Stromovú plantáž, Národné arborétum Sfiivka, protieróznu plantáž, Buky kaňon, úžasné karpatské lesy, opustenú lesnú škôlku ktorá je už 15 rokov bez zásahu a najvyššiu horu Ukrajiny Hoverla (2061m), z ktorej bolo možné sledovať okolité lesy, pár holorubov, ale aj nie veľkú kalamitu spôsobnú podkôrnym hmyzom. Hoverla je fakt úžasné miesto pre pochopenie celej štruktúry ukrajinských lesov.

Po náročnom výstupe nás večer čakala IFSA aukcia, ktorú sme sa v rámci zefektívnenia rozhodli moderovať. Naši ukrajinskí priatelia súhlasili a tak sme sa do toho smelo pustili. Po krátkom čase sa nám za pár vecí, najme tričiek, sladkostí, jednoduchých lesníckych pomôcok a iných drobností, podarilo vyzbierať takmer 800€ pre rozvojové fondy IFSA a môžeme potvrdiť, že sme si aj takouto formou urobili “očko“ u všetkých zúčastnených.

Konferencia sa chýlila ku koncu a v predposledný deň sa nakoniec Gruzínsko rozhodlo vzdať možnosti organizácie budúcoročného NERM-u a počas hlasovania sa, bohužiaľ, pridalo na stranu Fínskej delegácie, ktorá už tak mala 3 hlasy, keďže sa zúčastnili  zástupcovia z troch fínskych škôl. Nezľakli sme sa, práve naopak, naštartovalo nás to a posunulo ďalej. Rozhodli sme sa, že urobíme všetko pre to, aby sme na záverečnej prezentácii oslovili každého zo zúčastnených. Narýchlo sa nám podarilo osloviť pár potenciálnych sponzorov z oblasti lesníctva, ktorí nám prisľúbili podporu a myslím, že aj to bol jeden z faktorov, ktorý presvedčil hlasujúcich v náš prospech.

V “deň D“, na záverečnej prezentácii, sa Fínske dievčatá snažili a bolo vidieť, že im nie je jedno či to vyhrajú alebo nie. Sľubovali pestrý program, saunu takmer každý deň, predstavili nám priam neuveriteľné fotografie z miest, na ktoré nás chceli zobrať a popravde, prezentáciu mali veľmi vydarenú, klobúk dole. Nezľakli sme sa však a k našej prezentácii sme pristúpili odhodlane a sebavedomo a výsledok sa dostavil.

Tak ako už určite viete, IFSA Slovakia a Lesnícka fakulta TU vo Zvolene privíta budúci rok 2018 delegátov z lokálnych centier severnej časti Európy IFSA.

Bc. Milan Hunčaga

Comments are closed.