parallax background

Májobranie 2017

12 júna, 2017
Česko-Slovenská súťaž poľovníckych trubačov Hronsek 2017
8 júna, 2017
NERM 2017 Ukrajina
14 júna, 2017

Dňa 30.5.2017  sa v areáli Technickej univerzity vo Zvolene odohral už 4. ročník asi najmladšej tradície na Lesníckej fakulte, ktorou je práve „Májobranie“.  Študenti Lesníckej fakulty sa ešte pred touto akciou postarali o zrezanie májov pri Technickej univerzite, Zvolenskom zámku a starom internáte Ľ. Štúra. Máj pri študentskom domove Bariny však ostal stáť a bol slávnostne zrúbaný práve v rámci tejto akcie.

Za prítomnosti primátorky mesta Zvolen Ing. Lenky Balkovičovej,  rektora Technickej univerzity Prof. Ing. Rudolfa Kropila, CSc. , vedenia Lesníckej fakulty, zamestnancov a študentov univerzity, sa po slávnostných príhovoroch študent tretieho ročníka Jakub Chvála postaral o bezpečnú stínku stojaceho smrekového kmeňa.  Za hry harmoniky a spevu lesníckej hymny bol ešte predtým pasovaný  do funkcie ,,stínača májov“ od Bc. Martina Šimu študenta 5. ročníka Lesníckej fakulty, ktorý túto funkciu vykonával od začiatku tejto novej tradície.  Ten zároveň vymenoval aj nového lesníckeho guláš-majstra a to študenta tretieho ročníka Patrika Božidara.

Po týchto oficiálnych udalostiach sa účastníci akcie presunuli na parkovisko pred študentský domov Bariny, kde členovia krúžku IFSA Slovakia pripravili občerstvenie  a súťaž v lesníckej všestrannosti. Tejto súťaže sa mohli zúčastniť trojčlenné tímy, ktoré súťažili v tradičných disciplínach ako streľba zo vzduchovky, spoznávanie prírodnín, zborka a rozborka motorovej píly, odvetvovanie, taxačný odhad a lesnícky päťboj. Po slávnostnom odovzdaní cien, ktoré sa udialo až po zotmení, sa pristúpilo k zapáleniu vatry. O jej stavbu sa postarali taktiež chlapi z IFSA a pri tom využili výlučne drevo z májov. Po zapálení vatry, ktorá nám poskytla dostatok svetla, sa začala voľná zábava. Tá pri hre hudobných nástrojov a speve trvala až do ranných hodín. Na bezpečnosť  po celý čas dohliadali  študenti študijného programu protipožiarna ochrana z Drevárskej fakulty, ktorí svoju úlohu zvládli veľmi dobre.

Vatra bezpečne dohorela a ďalší ročník tejto mladej, no peknej tradície sa stal minulosťou. Členovia krúžku IFSA Slovakia sa chcú poďakovať všetkým zúčastneným  a veria, že o rok sa znova úspešne podarí pokračovať v tradícii už pri 6. ročníku Májobrania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *