parallax background

North European Regional Meeting 2019 BANGOR

2 augusta, 2019
FORESTRY VERSATILITY 2019
1 júla, 2019
South European Regional Meeting 2019
5 augusta, 2019

 

North European Regional Meeting – NERM 2019  – najväčšie medzinárodné stretnutie študentov lesníctva v severnej Európe sa tohto roku konalo vo Veľkej Británii. Hlavnou témou NERM-u 2019 bola sukcesia.

IFSA Slovakia  sa opäť zúčastnila na medzinárodnom lesníckom stretnutí študentov s názvom NERM 2019, ktoré bolo minulý rok organizované našimi členmi IFSA Slovakia na pôde Technickej univerzity vo Zvolene.(viac na  NERM 2019 sa konal v dňoch 12.4. až 19.4. 2019 pod taktovkou študentov, združených pod Bangor Forestry Students Association pochádzajúcich z Univeristy of Bangor zo severného Walesu.

Po pristáti v Manchestri nás privítalo sychravé Anglicko. To nás však neodradilo a s chuťou a odhodlaním sme pokračovali v našej ceste do mesta Bangor. Po príchode sme sa opäť stretli so známymi členmi našej veľkej IFSA rodiny, ale spoznali sme aj mnoho nových. Zvítali sme sa s členmi lokálnych centier (LC) z Írska, Škótska, Nemecka, Rakúska, Estónska, Fínska, Maďarska, Lotyšska a Českej republiky.

Hneď v prvý deň nám organizátori ukázali krásy národného parku Snowdonia. Jeho rozloha je 2 170 km² a za národný park bol vyhlásený v roku 1951. Počas túry sme mali možnosť spoznávať krajinu severného Walesu, ktorá bola pre nás ako lesníkov ohromujúca najmä z dôvodu veľkých kontrastov voči Slovenskému lesníctvu, napr. v drevinovo zložení tamojších lesov, kde v prevažnej miere dominuje introdukovaný Smrek sitkánsky. Lesnatosť sa pohybuje okolo 13-tich percent pričom veľká časť pôdy Walesu je využívaná na pasenie oviec s čím je spojená aj horná hranica lesa, ktorá v porovnaním so Slovenskom končí vo veľmi nízkych nadmorských výškach. Po niekoľko hodinovom kráčaní sme sa spoločne dostali na najvyšší vrch severného Walesu s názvom Snowdon nachádzajúci sa v nadmorskej výške 1 085 m. n. m.. Na vrchole sa nám naskytol nezabudnuteľný pohľad na túto výnimočnú krajinu. Po krátkej prestávke sme sa stále plný energie a nadšenia (NEVER TIRED) vybrali naspäť. Po príchode, krátkom oddychu a večeri sme sa zúčastnili Workshopu na tému komunikácia, kde sme preberali spôsoby zlepšenia komunikácie medzi jednotlivými LC a možnosti ich budúcej spolupráce.

Počas celého týždňa pre nás usporiadatelia pripravovali niekoľko príjemných zážitkov. Previezli nás v historickom parnom vlaku, ktorý nás odviezol do porastu Maentworg, kde sa v minulosti nachádzal pôvodný dubový ekosystém, ktorý bol z finančných dôvodov zmenený vysadením smreka, pričom v súčasnosti sa jeho obhospodarovatelia snažia o prinavrátenie k pôvodnému drevinovému zloženiu, čo výrazne sťažuje rozpínavosť introdukovaných druhov. Okrem iného sme mali príležitosť vidieť hneď niekoľko spôsobov pestovania lesa a to od extrémne veľkých holorubov (60 ha), cez podrastový spôsob hospodárenia až po prírode blízke pestovanie, v sprievode odborníka z miestnej univerzity.

V rámci kultúrneho programu si pre nás tamojšie LC pripravilo Welsh Evening, kde sme mali možnosť spoznávať waleskú kultúru a najmä naučiť a vyskúšať hneď niekoľko tradičných tancov.

Neoddeliteľnou súčasťou každého NERM-u je voľba kandidátov na pozíciu regionálneho reprezentanta za severnú časť Európy, ktorú v tomto roku vykonával člen IFSA Slovakia. Vybraný kandidáti budú vymenovaní v auguste na medzinárodnom stretnutí IFSS (International Forestry Students Symposium) v Estónsku. Ďalšou súčasťou volieb bol aj post organizátora NERM-u 2020, kde si svoje prvenstvo jednoznačne vybojovalo LC Eberswalde z Nemecka, gratulujeme.

Okrem úžasných zážitkov a nezabudnuteľných spomienok sme si odniesli nové poznatky, získané vďaka skvelým organizačným schopnostiam tímu Bangorských študentov a skúseným odborníkom z praxe. Už teraz sa tešíme ako sa s nimi všetkými zvonu stretneme.

Poďakovanie za podporu patrí aj vedeniu Lesníckej fakulty, bez ktorého by sme sa podujatia nemohli zúčastniť.

Diolch yn fawr. (Ďakujeme veľmi pekne.)

Ing. Zuzana Slatkovská a Ing. Milan Hunčaga

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *