parallax background

Winter Meeting Slovinsko 2019

22 mája, 2019
Week-end in France
22 mája, 2019
World cafe
12 júna, 2019

 

       V dňoch 10. až 16. marca sme sa ako členovia IFSA Slovakia zúčastnili už 10. ročníka medzinárodného stretnutia študentov lesníctva v Slovinsku – Winter Meeting 2019.

Počas týždňa plného aktivít sme sa zúčastnili na mnohých prednáškach a exkurziách plných zaujímavých informácií a zážitkov. V prvý deň sme mali prednášky na Univerzite v Ľubľane. Navštívili sme jazero Jasna, slávne jazero Bled a Triglavský národný park v ktorom sa niektorí odvážlivci dokonca okúpali vo vodopáde PERIČNIK, ktorý je jedinečný tým, že sa dá prejsť poza vodopád. Ďalšie zo série jazier bolo v prírodnej rezervácii Zelenci, ktoré sú súčasťou Európskej zonácie NATURA 2000. Voda tu bola krásne tyrkysová, s výhľadom na Alpy.  Videli sme výskumnú plochu v Belca, kde sa monitoruje zosuv pôdy. Ďalej sme navštívili lesy mesta Celje, kde sme navštívili dom na strome, ktorý slúži najmä na vzdelávacie akcie pre verejnosť.

Jeden deň, sme navštívili Slovinský lesnícky inštitút (GOZDARSI INŠTITUT SLOVENIJE), kde nás uvítal riaditeľ inštitútu Dr. Primož Simončič. Po jeho uvítaní sme mali ešte zopár prednášok, ako napríklad prednášku o projekte „LIFE LYNX“, na ktorom je spoluriešiteľ aj naša univerzita. Podvečer nechýbala prehliadka hlavného mesta.

Najdlhšiu prechádzku sme absolvovali v oblasti Pohorje, počas ktorej sme mali prednášku o poľovníctve v Slovinsku. Prešli sme sa aj lyžiarskym strediskom Rogla a navštívili neďaleké jazerá, ktoré boli zaujímavé tým, že sa nachádzali na hrebeni kopca a celé sú pokryté borovicou horskou (Pinus mugo).

V programe nemohol chýbať tradičný medzinárodný večer na ktorom si každý zástupca svojej krajiny pripravil pochutiny a nápoje z rôznych kútov Európy a tiež nemohla chýbať národná pieseň.

Slovinsko je malá krajina, ktorej nádhera sa dá nájsť nielen v lesoch, horách, riekach a jazerách ale aj v mestách a ľuďoch.

Bol to náročný týždeň ale stál za to!

Ďakujeme najmä organizátorom, účastníkom a tiež vedeniu Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Gracík Ivan a  Králik Daniel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *